Vltavíny

21.08. 2022Novinky

Po dlhšom čase sa mi opäť podarilo zohnať nádherné, exkluzívne vltavíny. 🙂

A keďže nie všetci vedia, čo to vltavín vlastne je a ako vznikol, ponúkam o ňom pár zaujímavých informácií 🙂

Vltavín vznikol pri páde meteoritu, ktorý dopadol na územie dnešného Bavorska zhruba pred 15 miliónmi rokmi. Dopadol na horninu bohatú na kremeň, ktorá sa v mieste kolízie okamžite roztavila a po náraze sa žeravé kúsky zeminy vymrštili do atmosféry. Leteli niekoľko stoviek kilometrov a dopadli na juh Čiech a Moravy približne 450 km od pôvodného nárazu. Po dopade na zem boli ešte unášané vodou a tvarované pohybom štrkopieskov, ktoré zanechalo na ich povrchu ich povestné nádherné ryhovanie.

Názov Vltavín alebo Moldavit dostal teda podľa svojich nálezísk v oblastiach okolo rieky Vltavy (nemecky Moldau). Jeho najbohatšie náleziská sa nachádzajú v Južných Čechách, kde sa nachádza v nádhernom, jasne zelenom a priehľadnom prevedení.

Podobné náleziská vltavínov sa nachádzajú ešte na dvoch miestach na svete, ale keďže tam tieto tektity nemajú priehľadnú formu, nie sú použiteľné ako šperkové kamene.

Aj pre netypickosť jeho vzniku sa vltavín považuje za svetový unikát a každý kúsok je originálom.

Preto sa veľmi teším, že Vám môžem ponúknuť pravé České vltavíny a to hneď vo viacerých variantách. Ako nádherné náušnice, samostatné prívesky, sadu, alebo aj ako vltavínové úlomky do zbierky.

Nedá sa samozrejme nespomenúť, že vltavínu sa pripisujú aj špeciálne vlastnosti. Jednou z nich je a ich schopnosť posúvať vedomie. Vltavín posilňuje aj imunitný systém, vnáša radosť do života, odstraňuje únavu, bolesti hlavy a nervozitu. Tiež harmonizuje partnerské vzťahy.

Ak ste ich už dlhšie nevedeli zohnať a túžite sebe alebo niekomu blízkemu urobiť vltavínom radosť, verím, že si vyberiete 🙂

Stinga:-)

Značky: